Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana Sayfa HABERLER Airbus Yeni Projesi İçin Çalışmalara Başladı

Airbus Yeni Projesi İçin Çalışmalara Başladı

A380 imalatına son vermek zorunda kalan Airbus, 2035 yılında sıfır emisyonlu uçuşlar hedefliyor. Proje ile ilgili üzerinde çalışılan hidrojen yakıtlı uçaklar için, geliştirilen yakıt ünitesi, motor ve pervaneyi kapsayan parçalar sökülüp takılabilir kapsül şeklinde tasarlandı. Bu tasarım şekli ile uçakların bakım süreleri için ciddi oranda vakit tasarrufu planlanıyor.

Airbus, uçak kanatlarının alt tarafına takılan “bağımsız hidrojen yakıt hücresi kapsülleri” için bazı tasarım detaylarını paylaştı.

Yapılan tasarımda, uçağın kanatlarının her birinin alt tarafına üç hidrojen yakıt hücresi bölmesi eklendi. Airbus, kapsüllerin hava yolculuğunda devrim yaratabileceğini ve sıfır emisyonlu uçuşlarda yeni bir çağ başlatabileceğini umuyor.

Hava ve hidrojen, mevcut bölmelerin içinde depolanıyor ve elektrik akımı oluşturmak için birleştikleri yakıt hücresine yönlendiriliyor. Hidrojen, gaz ve oksijenle enerji üretmek için birleştirilebiliyor ve tek atık ürün su oluyor bu sayede hidrojen çevre dostu bir yakıt olarak tanınıyor.

Airbus tarafından bildirilene göre, pervaneler, uçuşun kalkış ve tırmanma aşamalarında ilave itme sağlayacak şekilde oluşturuldu. “Kapsül” konfigürasyonu, Airbus mühendislerinin mevcut yüksek kirlilik içeren hava yolculuğu iş modeline düşük karbonlu bir alternatif arayışında düşündükleri bir kaç seçenek arasında bulunuyor.

Airbus Sıfır Emisyon Uçak modelleri Başkan Yardımcısı Glenn Llewellyn, “Bu kapsül yapılandırması, hidrojen teknolojisini ticari uçağa nasıl ölçeklendirebileceğimize dair daha fazla araştırmayı beslemek için harika bir başlangıç noktasıdır” dedi.

Airbus Eylül ayı itibari ile ağırlıklı olarak hidrojen yakıtı ile çalışan sıfır emisyonlu uçak filosu için planlarını açıklamıştı. Bu planlar dahilinde, firma “Zeroe” filosunu oluşturacak üç yeni uçağın ana hatlarını çizerek, üretim aşamasına geçmek için çalışmalarına başladı.

DİĞER HABERLER