Cumartesi, Temmuz 17, 2021
Ana Sayfa SAVUNMA SANAYİİ ATMACA Seri Üretime Hazırlanıyor

ATMACA Seri Üretime Hazırlanıyor

Roketsan’da düzenlenen basın toplantısına katılan T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, ATMACA Gemisavar Füzesi ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu.

Savunma Sanayii Başkanı DEMİR, “ATMACA’nın sona yakın testlerinden bir tanesi daha yapıldı. Onlarca testten geçtiğini söylemek lazım. O test de çok başarılı geçti. Bu; sondan bir önceki testiydi ATMACA’nın, bir testi daha kaldı. Ancak sona gelmeden önce, seri üretim çalışmalarına bir yandan başlamalarını bekliyoruz. Bir ürünün kalifiye olması ve olgunlaşması, iki-üç test ile olmuyor. Bugün geliştirilen sistemlerde, elliye yakın testin yapıldığı sistemlerimiz var. O açıdan ürünü, bir test ile hizmete almak mümkün değil. Ürün kalifikasyonu denen bir süreç var çünkü ürününüzü teslim ettiğinizde kullanıcı makamın, bunu gönül rahatlığıyla kullanabilmesi gerekiyor ki o anlamda bile yine harekat ortamında edilen tecrübelerle, geri bildirimler ile ürünlerde sürekli bire geliştirme yapmak söz konusu.

Mavi Vatan ve Doğu Akdeniz konuları gündeme geldiğinde, denizdeki gücümüze güç katacak bir ürün olarak ATMACA’nın altını çiziyoruz. Tabi ATMACA’nın yanında, ondan türetilmiş karadan karaya seyir füzesi gibi türevleri şu anda çalışılıyor.” dedi.

DİĞER HABERLER