Çarşamba, Aralık 1, 2021
Ana Sayfa HABERLER Avrupa Vizesine Dijital Aşı Pasaportu Şart Oluyor

Avrupa Vizesine Dijital Aşı Pasaportu Şart Oluyor

Sözcü tarafından yayınlanan habere göre, AB ve Almanya, Dijital Aşı Pasaportu süreci için anlaştı. Kişiler, aşı olduklarını cep telefonundan göstermeden uçak, sinema, restoran ve otele alınmayacak. AB’nin Türk vatandaşları için durdurduğu vize süreçleri bu sayede tekrardan açılabilecek. Konuyla ilgili, Türkiye’nin aşı yaptıran vatandaşlarının aşı bilgilerini cep telefonuna girmesi gerekiyor.

Alman hükümeti, 01.01.2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere “Dijital Aşı Pasaportu” uygulaması kararını onayladı.

TÜRKİYE, DİJİTAL PASAPORT VERMELİ

Teoride, Türklere geçen yıl yaz aylarından beri durdurulan Avrupa Birliği vizesi de, ancak “Aşı pasaportu” ile açılabilecek. Türkiye’nin, aşılananlar için bir an önce “Dijital olarak, çok dilli aşı bilgilerini girmesi” gerekiyor. Aksi halde, vizelerin açılmasının önünde yeni bir engel olacak.

AŞI KOMİSYONU DA ONAYLADI

Aşı Komisyonu Başkanı Thomas Mertens, uzun süredir tartışılan bu projeye artık hazır olduklarını belirterek, “Sinema, tiyatro, havayolları, restoran gibi yerlere dijital aşı pasaportu ile girilebileceğini artık tahmin ediyorum” diye konuştu.

Kaynak : SÖZCÜ

DİĞER HABERLER