Cumartesi, Temmuz 17, 2021
Ana Sayfa HABERLER Boeing'de MAX'tan Daha Büyük Bir Sorun Var

Boeing’de MAX’tan Daha Büyük Bir Sorun Var

 

 Lauren Silva Laughlin Boeing ile ilgili haberini Reuters üzerinden paylaştı.

Boeing, Cuma günü yayınlanan bir röportajda Bloomberg’e, uçak üreticisinin sorunlu 737 MAX’ın yıl sonuna kadar uçmanın güvenli olduğunu söyledi. Bu, 92 milyar dolarlık şirketin hisselerinin bir miktar geri düşmeden önce %5 artmasına neden oldu. Bu, 737 MAX tarafında yaşanan sıkıntılarını geçmişte bırakmak için bir adım olarak görünüyor.

Boeing’in zorlukları Mart 2019’da Max’in iki ölümcül kazadan sonra topraklandığı zaman başladı. Şirket, Max’in sorunlarını düzeltmek için uzun ve zorlu bir süreç başlattı, böylece Boeing bir araya geldi. Geçen ay ABD Federal Havacılık İdaresi Başkanı Steve Dickson bir uçuş değerlendirmesi yaptı ve gördüklerini sevdiğini söyledi.

Müşteriler Eylül ayında üç 737 MAX siparişi iptal etti. Delta Air Lines bu hafta başlarında yaptığı açıklamada, bu yıl 200 uçağı ve 2025 yılına kadar 400 uçağı emekli edeceğini söyledi. Bu arada, Boeing, Eylül ayında, bir yıl önce aynı Ayın yarısından daha az bir sürede sadece 11 uçak teslim etti. Şirket, yılın ilk dokuz ayında, bir yıl önce aynı dönemde 301 uçak teslim ederken şimdi ki dönem 98 uçak teslim etti.

Covid-19 krizinden sonra Boeing jetlerine olan talebin yeniden artması mümkün olabilir. Delta Havayolları ve diğer havayollarının da uçaklarını emekli etmelerinin bir nedeni, eski olmalarıdır. Seyahat eden yolcu sayısının azalması ile birlikte, eski uçakların değişmesin bir önemi kalmamaktadır. Hava yolculuğunun pandemi sürecinden sonra toplaması ile birlikte sektör eski haline geri dönecek ve bu uçakların bazılarının daha fazla yakıt tasarruflu modellerle değiştirilmesi gerekecek. Ancak, hava yolculuğunun – özellikle de iş seyahatinin – pandemi öncesi seviyelere geri dönmemesi mümkündür. Ve BOEİNG’İN en iyi günleri, MAX ile veya Max olmadan, arkasında olabilir.

 Lauren Silva LaughlinReuters

DİĞER HABERLER