Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana Sayfa HABERLER DE-Icing için Yerli ve Milli Üretim

DE-Icing için Yerli ve Milli Üretim

MKS DevO Kimya’ya ait Ar-Ge merkezinde 5 yıl önce başlanılan çalışmaların, “Deicing Fluid Series” olarak yani uçaklarda buzlanmayı önleyici püskürtülebilir sıvılar yerli ve milli olarak üretilmeye başlandığı bildirildi.

Uçaklarda buzlanmayı önleyici püskürtülebilir sıvılara yönelik beş yıllık Ar-Ge faaliyetini sonuçlandıran kimya firması MKS DevO, Türkiye’de tamamen ithal edilen bu sıvıları yerli olarak geliştirdi. MKS DevO, geçen yıl süren teknik çalışmaların başarıyla sonuçlandığını ve ülkemizde sadece ithal edilebilen bu ürünlere yönelik sertifikasyon süreçlerini de tamamladı.

Soğuk havalarda uçuş yapan hava araçları için zorunlu bir gereksinim olan bu sıvılar, özellikle sivil havacılıkta kullanılan uçakların kanat üstü hareketli aksamlarının donmasını ve operasyon sürecinin sağlıklı devam edebilmesi için geliştirilmiş kimyasal sıvılar kategorisine giriyor.

Onay alan ilk Türk firmasıyız

Uluslararası havacılık kuralları gereği hemen her adımında olduğu gibi bu kimyasal ürünün kullanımına geçilmesi için de ağır bir sertifikasyon süreci gerekiyor. ”Core-icephob” ticari adıyla dizayn edilen ürünler, Kanada Quebec Üniversitesi bünyesinde bulunan ve dünyada aerodinamik testlerin yapıldığı ve beynelmilel geçerliliğe sahip sertifika verebilen tek kurum olan AMİL Laboratuvarları tarafından onaylandı. MKS DevO’nun aldığı bu onay, ilk defa bir Türk firmasına ve onun geliştirdiği ürünlere veriliyor.

“Öncelik ülkemizin, sonra Avrupa ve ardından ABD ile Kanada geliyor”

Türkiye deicing ürünlerinin ithalatının 100 milyon $’dan daha büyük olduğunu belirten MKS DevO Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Korgün Şengün; “Bu önemli buluş sayesinde ilk seneden, ülkemizin dışa bağımlılığını sona erdirebileceğimize inanıyoruz. Ülkemizin de içinde bulunduğu iklim kuşağı dahil Kuzey Avrupa’ya kadar olan tüm bölgenin toplam ihtiyacının %90’nını Deicing Fluid Serisi Type 1 sıvısı karşılıyor. MKS DevO olarak, Type 1 Serisi ürünü aylık 200 ton diğer bir deyişle senelik 2.400 ton üretilebilecek kapasiteye sahibiz. Bu üretim kapasitesi Türkiye’nin toplam ihtiyacının üzerinde bir kapasitedir. Özellikle kuzeydeki büyük pazarlara hizmet edebilecek donanıma sahip olan üretim yapımız ve lojistik kabiliyetimizle ülkemiz ekonomisi için büyük bir katma değer yaratacağımızı ön görüyoruz.” dedi.

Yüksek teknoloji havacılık kimyasalları bu ürünlerin ihracatı ile ithalatından kaybedilen dövizin geri kazanımı için çalışacaklarının altını çizen Şengün şöyle devam etti: “MKS DevO Kimya olarak birçok sektöre teknolojik organik kimya ham maddeleri ve ürünleri ile hizmet vermekteyiz. Bu yeni ürün grubuyla bizim için bir ilk olan havacılık sektörüyle tanışıyoruz. Bu yeni sektörde Avrupalı ve Amerikalı firmalarla sıkı bir rekabetin içinde olacağımızı biliyoruz. Ancak biliyoruz ki, en büyük referansımız THY olacaktır. Orta Avrupa gerekse Kuzey Avrupa’da ve hatta ilerleyen zamanlarda Amerika ve Kanada’da havacılık sektöründe iddialı olacağımıza inanıyoruz.”

DİĞER HABERLER