Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana Sayfa TEKNİK EGPWS Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

EGPWS Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

Enhanced Ground Proximity Warning System olarak adlandırılan, Türkçe olarak Gelişmiş Yere Yakınlık İkaz Sistemi olarak adlandırılabilecek  bu sistem kendisinden daha önce var olan GPWS’nin (Ground Proximity Warning System) sisteminin geliştirilmiş versiyonudur. EGPWS, birden fazla özellik ile çalışabilmektedir.

Aşırı Alçalma Oranı İkazı (Excessive Rate of Descent) ERD  

EGPWS sistemi, uçağın önceden belirlenen alçalma sınırı dışında alçalma hızını tespit ettiğinde sesli olarak “SINK RATE” uyarısını verir ve koyu sarı renkte yanan ikaz ışığıyla kokpit ekibini görsel olarak uyarır. Bu durumun devamında tehlikeli hızda alçalış sürüyorsa veya alçalma hızı daha da artmışsa “WOOP WOOP” alarm sesi duyulur ve PULL UP” (kolu yukarı çek) sesli ikazı verilir.

Araziye Aşırı Yaklaşma (Excessive Closure Rate to Terrain)

Uçağın hızı ve radar altimetresinden gelen veriyi izleyerek, durum analizi yapan EGPWS sistemi, uçağın altında yükselen bir arazi varsa arazi eğimi ve güncel hız değerlerinin analizini yaparak çarpışma analizi yapar. Bu analizlerin içinde çarpışma durumu söz konusu ise  90 saniye içerisinde arazi ve uçağın çarpışabileceği hesaplanırsa “TERRAIN TERRAIN” sesli ikazı verilir. Kokpit ekibi gerekli yükselme manevrasını yapmaz ise ve uçağın 30 saniye içerisinde çarpma olasılığı var ise sistem bu kez “WOOP WOOP” alarmı ve “PULL UP” ikazı verir. Bu uyarıların devamında kokpit ekibi için görsel bilgilendirme amaçlı kırmızı uyarı ikaz ışıkları bildirilir.

Kalkış Sonrası İrtifa Kaybı (Altitude Loss After Takeoff) 

Takeoff esnasında, tırmanışta veya pisti pas geçme esnasında hava hızını, radar irtifasını, barometrik irtifayı ve uçağın duruş durumunu izleyerek  tehlike yaratabilecek irtifa kaybı halinde uyarı alarmı verir.  “DON’T SINK” sesli uyarısı tehlikeli durum düzeltilinceye kokpit ekibini uyarmaya devam eder. 

ResourceGate

Araziye Emniyetsiz Şekilde Yaklaşma (Flight Into Terrain Not in Landing Configuration)

Uçak, iniş donanımlarını ve hazırlıklarını yapmamışken, radar mesafe ölçme sistemi, irtifa ölçümünde kullanır ve iniş tekerleri ve (veya) flaplar devreye sokulmamışsa uyarı verir. İniş takımlarının açık ve kapalı olma durumuna göre iki farklı çalışması vardır. İniş takımları kapalı iken yere güvensiz yaklaşımı sırasında  “too low terrain” “too low gear” “too low flap” uyarıları verilir.

Resource : Industrial Electronics

Aletli Alçalmada Sapma Durumu

ILS alçalma durumunda, uçağın aletli uçuş çizgisinin sınırları dışına çıkıp çıkmadığını denetler ve uyarı olarak  sesli şekilde “GLIDESLOPE” ikazı verilir.

AviationChef

Aşırı Yatış Açısı 

Uçağın yan kanat açısı yapısal yük limitlerini geçmesi halinde “BANK ANGLE” uyarısını sesli olarak verir. 

BoldMethod

Hava Boşluğu, Windshear Tespiti 

Uçağın irtifasında ani değişime sebep olabilecek rüzgar kırılması ve türbülans durumlarında kokpit ekibine “WINDSHEAR” ikazı verilir.

DİĞER HABERLER