Perşembe, Temmuz 22, 2021
Ana Sayfa YAZILARIMIZ Havacılık Terimleri

Havacılık Terimleri

Havacılık terimleri; uçak yolculuğu esnasında pilot, yardımcı pilot, hostes, kabin görevlisi ve kule görevlisi gibi havacılık çalışanlarının kendi aralarında kullandığı, hem sivil havacılık hem de askeri havacılıkta geçerli olan kodlar ve kavramlar bütününe denir.

Dünyanın her yerinde aynı havacılık terimleri kullanılır. Bu sayede tüm havacılık personelleri birbirleri ile rahatça iletişim kurabilir. Havacılık sektörü çalışanları bu terimleri çok iyi bilmekle yükümlüdür, yolcular ise sadece uçuşları ile ilgili olanları öğrenmelidir.

Havacılık Terimleri ; 

A/C : Aircraft. Hava Aracı

ADF : Automatic Direction Finder

Airflow : Hava akışı, akımı

Airport:  Bütünü ya da bir bölümü içinde hava araçların; iniş, kalkış
ve yer hareketlerini gerçekleştirebilmeleri için karada veya
suda oluşturulmuş, (bina, tesis ve teçhizatla donatılmış)
tanımlanmış saha.

ATC: Air Traffic Control, Hava Trafik Kontrol

ATCo: Air Trafic Controller

ATPL: Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı

AoA: Angle of Attack, Hücüm Açışı.

Area Control Center : Yol Kontrol Merkezi. Yetkisi dahilindeki kontrol bölgelerindeki kontrollü uçuşlara hava trafik kontrol hizmeti vermek üzere oluşturulmuş bir ünite.

Apron: Bir kara havaalanında hava araçlarının yolcu,posta ve kargo indirme-bindirme, yakıt ikmali, bakım ve park etme amaçlarına yönelik tanımlanmış alanlara denir.

Call-Sign: Çağrı Adı

Chart : Havacılık Haritası. Havacılık amaçlı kullanılan; hava sahasını, havayollarını, havaalanlarını, seyrüsefer yardımcılarını, tehlikeli/yasak tahditli sahaları vb. gösteren havacılık haritasıdır.

Yukarıda verilen örnekler dışında, Havacılık Terimlerinin tüm açıklamaları için DHMI Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Havacılık Terimleri adlı dosyayı buradan okuyabilirsiniz ;

Kaynak : DHMI Genel Müdürlüğü

DİĞER HABERLER