Çarşamba, Aralık 1, 2021
Ana Sayfa HABERLER İHA Nedir ? İHA Hakkında Her Şey

İHA Nedir ? İHA Hakkında Her Şey

Son yılların en büyük girişimi insansız hava aracı hakkında her şeyi öğrenmeye hazır mısınız? Geçmişten bugüne kadar insansız hava araçlarının kısa bir tarihine bakacağız. İHA’lar hakkında daha önce duymadığınız, “ben bunu nasıl bilmem” diyeceğiniz detayları yazımızda bulabilirsiniz.

İHA olarak bildiğimiz insansız hava araçları Drone, yani İngilizce’de erkek arı anlamına geliyor. Arı gibi çalışan bu eşsiz teknolojik araçlar hiç şüphesiz ki hepimizin gönlünü çaldı. Drone yani İHA, uzaktan kontrol edilen, hava savunmada kullanılan bir uçak teknolojisidir. İlk üretilen İHA’lar aslında saldırı amacı düşünelerek tasarlanmadılar. Bilim insanları genel gözlem yeteği olan, manuel kontrol edilen ve insansız uçabilen bir araç üretmek istemişti. Ancak bu uçaklar öyle bir teknolojiye sahip oldular ki, günümüzde saldırı için daha uygun olduklarına karar verildi. Peki bu İHA’lar ilk ne zaman ortaya çıktı?

İlk İHA Ne Zaman Üretildi?

Askeri savunma ve saldırı alanında insansız hava araçlarının kullanılma fikri ilk olarak 1800’lerde ortaya atıldı. Tarihteki ilk İHA, 1962 yılında Vietnam Savaşı’nda Amerika’nın kullandığı Ryan Firebee’dir. İlk üretilen ve resmi görevde kullanılan İHA olma şerefine erişen Ryan Firebee, yeterince geliştirilmediği için birçok masum insanın ölümüne neden olmuştur. Söylentilere göre 3500’den fazla askeri görevde kullanılmıştır.

Bugünkü İHA’nın Temellerini Nikola Tesla Attı

1898’de insansız hava aracı patentini alan Nikola Tesla, bugünün İHA teknolojisinin temelini atmış oldu. İnsanlara faydalı olmak için, günlük yaşamı kolaylaştırmak için üretilmek istenen İHA’ların bugün askeri alanda kullanılacağını henüz bilmiyordu. İHA günlük hayatta ne işe yarar diye soruyorsanız eğer yangın söndürme, tarım ilaçlama, şehir güvenliği, doğal afet hasar tespitleri ve arama kurtarma çalışmaları gibi insan gücünün yetemediği her alanda İHA’lar kullanılabilir.

İHA ÇEŞİTLERİ

1- Sabit Kanatlı Hava Araçları

Sabit kanatlı hava araçları, yük taşımak ve bağlantı ekipmanlarını taşımak açısından en kullanışlı insansız hava aracıdır. Bu tip hava araçları, diğer araçlara göre daha fazla mesafe kat edebilme imkanına sahiptir. Sabit kanatlı hava araçları, iniş ve kalkış için pist kullanmak zorundadır. Bu zorunluluk, diğer insansız hava araçlarına kıyasla baktığımızda bir dezavantaj haline gelmektedir. 

2- Döner Kanatlı Hava Araçları

Döner kanatlı hava araçları kendi aralarında ayrılmaktadır. Bunlardan ilki tek rotorlu sistemden oluşan helikopter çeşitleridir. Diğer bir model ise multirotor sistemlerdir. Multirotor sistemli bu hava araçları, 8 adete kadar rotora sahip olabilir. Döner kanatlı hava aracı sistemlerinde en çok kullanılan bu araçlar, kolayca kalkış-iniş yapabilmesinden dolayı çokça tercih edilmektedir. 

YER KONTROL İSTASYONU 

Yer kontrol istasyonları, insansız hava araçlarının operasyonlarını gerçekleştirmesini sağlayan sistemlerdir. Sensörlerden gelen veriler ile birlikte uçuş için gerekli sistemler yer kontrol sistemlerinden sağlanır.

 Mürettebat Yok, Dinlenmek Yok

Adı üzerinde, İnsansız Hava Aracı… Mürettebatı olmayan bu teknolojik uçaklar hiç durmadan gidebildiği yere kadar gidip, dinlenmeden geri gelebilirler. Mürettebat ihtiyacı olmadan görevlerini yerine getiren bir uçağı sanıyoruz her ülke isteyecektir.

Sivil Hayatta İHA Sahibi Olmak

İHA’ları sadece askeri güçler mi kullanabiliyor sandınız? Sivil hayatta siz de İHA sahibi olabilirsiniz. Günümüzün en sevilen yetişkin oyuncağı olan insansız hava araçları, spor tutkunları arasında oldukça tercih edilen bir cihaz. İHA deyince kulağınıza tuhaf gelmiş olabilir. Peki Drone desek? Hepimizin Drone olarak bildiği, Youtube’a video yüklemek için kullanılan o uçan cihazlar insansız hava araçlarının sivil hayattaki karşılığıdır. İnternet bağlantısı olan ve kumandayla yönetilen insansız hava araçlarıyla oldukça eğlenebilirsiniz.

Savaş Teknolojisinde İHA’lar Ne İşe Yarıyor?

Askeri güvenlik konusunda insansız hava araçları büyük avantaj sağlar. Kusursuz bir şekilde hedef belirleyebilir, görünmeden veya deşifre olmadan üsse geri dönebilirler. İHA’lar tahmin edemeyeceğiniz yükleri taşıyabilir ve askeri kargo görevini bir kargo uçağından çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir. Hem günümüzde hem de gelecekte hava savaşlarının belkemiği olacak olan İHA’lar önümüzdeki teknolojik gelişmelerle bizi şaşırtmaya devam edecek.

Türkiye’nin İnsansız Hava Araçları Takdiri Hak Ediyor

Ülkemizde İHA’lara karşı büyük bir sempati söz konusu. Yerli ve milli olarak kamuoyuyla paylaşılan insansız hava araçlarımız bulunuyor. Türkiye’nin gökyüzündeki başarı imzası olarak görülen İHA ve SİHA’larımız bugün tüm dünyada ilgi odağı olmuş durumda. Malazgirt, Bayraktar TB2, Karayel,  ANKA, Aksungur, Akıncı, Şimşek, Gökdoğan ve Bozdoğan gibi isimlerle üretilen İHA ve SİHA’larımızla bugün teknolojimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

DİĞER HABERLER