Pazar, Temmuz 18, 2021
Ana Sayfa HABERLER FCAS için Sensör Gelişmesi

FCAS için Sensör Gelişmesi

İspanya merkezli Indra Sistemas Fransa, Almanya ve İspanya’nın birlikte yürüttüğü programlarında sensör sistemlerini geliştirmek için bu ülke ekiplerine liderlik edecek.

Indra, durumsal farkındalığın artması, platformun gelişmesi için “bağlantılı ve dağıtılmış sensör mimarisini” tasarlamak ve geliştirmek üzere Fransız Thales ve Alman FCMS ile birlikte çalışacağını bildirdi. Yapılan sözleşmede, Faz 1A adı verilen geliştirme aşamalarının bir parçası olarak sensör paketlerinin tasarlanacağı bildirildi.

Faz 1A çalışmaları, 2020 Şubat ayında başlatılmıştı ve yaklaşık olarak 18 ay süreceği bildirilmişti. Sensörlerin ve çevresinde oluşturulan ayrıntıların, FCAS ve NGWS sistemlerinin durumsal farkındalığı arttırıp, tespit edilmeyen çalışma kabiliyetine uygun üretilmeye çalışılacağı bildirildi.

FCAS programı, Airbus ve Dassault Aviation tarafından yürütülmektedir. Uçağın ve silah sistemlerinin ilk aşamalarının tamamlanması tahmini olarak 2026 olarak öngörülüyor. Uçağın, 2040 yılında operasyonel olarak uçmaya başlaması öngörülüyor.

FCAS İÇİN ÖNCEKİ YAZILARIMIZ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

DİĞER HABERLER