Çarşamba, Aralık 1, 2021
Ana Sayfa HABERLER Kentsel Hava Hareketliliği

Kentsel Hava Hareketliliği

Kentsel Hava Hareketliliği çalışmalarının Avrupa içerisinde 3 ila 5 yıl içerisinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte, dikey olarak hava araçlarının kalkış ve iniş yapabilmesi ve ayrıca pil kapasitelerinin büyümesi bu hareketliliğin gerçekleşmesini mümkün kılıyor. 

Gerçekleştirilecek ilk ticari uçuşların, drone ile karayolundan deniz araçlarına ürün teslimi olacağı düşünülüyor. Bunun gerçekleşmesinde görev alacak bir pilot ile birlikte, zamanla bu sistemler otonom uçuşları gerçekleştirebilecek. Projenin gerçekleşmesi için sektörel üreticiler, lisans süreçleri için EASA tarafına başvuru yapmış durumda. EASA tarafından bildirilen açıklamaya göre, lisans ve ortak çalışma süreçleri devam ediyor.

AIRBUS URBAN MOBILITY VE 0 EMISSION

Avrupa’nın en büyük hava aracı üreticilerinden Airbus, konuyla ilgili çalışma yaptığını bildirdi. 2030 yılına kadar Dünya nüfusunun kentte yaşama oranını %60 olarak tahmin eden Airbus, nüfus artışıyla birlikte kara trafiğinin önemli oranda etkileneceğini ve bu süreçte mobil taşıma yöntemlerinin kullanılacağını bildiriyor. Bu süreçte insanlara şehir hava sahalarında mobil olarak hava taşımacılığı hizmeti vermenin toplumsal hayatı olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyor. 

2014 yılından itibaren pil kapasitelerinin ve elektrikli araçların kullanım alanlarının nasıl geliştirileceğine dair araştırmalar yapan Airbus, Mayıs 2018 tarihinde bu alanda teknolojik gelişmeyi sağlamak için “Urban Mobility” departmanını kurdu. 

Referans : EASA – AIRBUS

DİĞER HABERLER