Cumartesi, Ekim 24, 2020
Ana Sayfa HABERLER Kaptan Menderes Çakıcı ve Kitapları

Kaptan Menderes Çakıcı ve Kitapları

1-  Menderes Kaptanı kısaca yakından tanıyabilir miyiz ? 

1965 Ankara doğumluyum. Ortaokul ve lise yıllarımda havacılık kulüplerinde faaliyetlerde bulundum. İlk  yalnız uçuşumu ve paraşüt ile atlayışı 18 yaşındayken yaptım. ODTÜ Havacılık (uçak) Mühendisliği bölümünü derece ile bitirdim. Master yaparken Türk Hava Yolları’nın yeni başlayan Sivil Pilot Yetiştirme seçme imtihanlarını kazanarak 1988 yılında havayolu serüvenime başladım. İkinci pilot olarak Boeing 727 uçaklarında göreve başladıktan bir süre sonra Türkiye Havayolları Pilotları (TALPA) Derneği yönetim kurulunda yer aldım. 1994 yılından itibaren Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Merkezinde çeşitli ek görevlerde çalışmaya başladım. Uçuş Eğitim Merkezinde en alt görevden başlayarak Uçuş Eğitim Başkanlığı görevine kadar birçok yöneticilik görevi yaptım. Airbus 320 filosunun kurulması başta olmak üzere Türk Hava Yolları bünyesinde diğer filoların kurulması aşamasında eğitimin başında görev aldım. Pilot Uçuş Akademisi, Uçuş Eğitim Merkezinin geliştirilmesi ve büyütülmesi, DLR dahil pilot test merkezinin kurulması gibi çeşitli faaliyetlere önderlik ettim. Şirket içinde pilot ve kabin memurlarına yönelik eğitim yayınların yapılmasını sağladım.

Halen aktif olarak Boeing 777 ve 787 uçaklarında Uçuş Kontrol Öğretmeni  ve kaptan pilot görev yapıyorum. Şirket içinde bir kitap, şirket dışında ise “Havada Kalan Sorular”, “Kalbimdeki Kanatlar” ve “Mayday Mayday Mayday” olmak üzere üç kitap yayınladım. Bunun dışında akademik olarak bu ay çıkacak ve geliri Mehmetçik Vakfına bağışlanan bir kitapta “Havayollarında Kriz Yönetimi” başlıkta bir bölüm yazdım. 

2- İlk kitabınız olan “Havada Kalan Sorular” kitabını okuduğumuzda, yolcuların ve havacılık meraklılarının merak ettiği soruları, havacılık geçmişi olmayan kişiler için açıklayıcı bir şekilde anlattığınızı görüyoruz. Profesyonel bir havacılık mensubu olarak sizi bu kitabı yazmaya yönlendiren neden neydi ?

Uçuş yaparken , çok fazla kişinin havacılık bilgisinin yetersiz olması nedeniyle uçuş korkusu yaşadığını gördüm. Ayrıca ülkemizde havacılık konusunda uzman kişilerce yayınlanmış kitapların olmadığını bilerek gençlerimize ve uçak yolcularımıza katkı sağlamak için kitap yazmaya ve ilk adımı atmaya karar verdim. Tabii ki yöneticilik görevlerim esnasında zamanımı daha çok kendi pilotlarımızın ve uçuş ekiplerimizin eğitimlerine odaklamıştım. Ancak, yöneticilik görevlerinden ayrılınca hedeflediğim kitapları öncelik sırası ile yazmaya başladım.

3- “Havada Kalan Sorular” kitabının okuyucular tarafından geri dönüşü nasıl oldu ? 

Okuyuculardan çok güzel geri dönüşler aldım. Kitabı yediden yetmişe okuyan her meslek grubu ve öğrencilerden bana beni daha fazla kitap yazmaya teşvik eden motive edici güzel mesajlar geldi. İlk kitabım çok kısa sürede 7 baskı yaptı. Bu da beni manevi olarak mutlu etti.

4- Sosyal Medyadan da takip ettiğimiz üzere, havacılık meraklılarına, kariyer hedeflerini havacılık üzerine düşünen kişilere yardım ediyorsunuz ve onlara ilham vererek motivasyon kaynağı sağlıyorsunuz. Gençlere verdiğiniz bu motivasyon, ikinci kitabınız olan “Kalbimdeki Kanatlar”ı yazarken sizi etkiledi mi ? 

Doğal olarak gençlere hitap etmek, onların beklentilerine cevap vermek ve pilotluk mesleğini tanıtmak istiyordum. Türkiye’nin her tarafından imza günlerine gelen ve kendim gibi gökyüzüne sevdalı gençleri gördükçe onları daha da fazla mutlu etmeye karar verdim. Onlara kokpitin kapılarını açıp sanki uçağın kaptan pilotu gibi uçağı kullandırıp dünyanın en güzel yolcu uçağı Boeing 777 uçağı dahil çeşitli uçaklarla uçurmak istedim. Bu amaçla Kalbimdeki Kanatlar kitabıyla gençlerimize havacılığı sevdirmek için bir pilotun tüm önemli anlarının gerçek hikayelerini  yüreklere dokunacak şekilde yazmaya çalıştım. Ayrıca havacılık ile ilgili yazdığım bazı şiirlere de kitapta yer vererek uçaklarla ilgili sevgimi ve duygularımı okuyucularıma aktarmaya gayret ettim. Kitapta uçuş öğretmeni olarak, okuyucuyu pilot koltuğuna oturtup bir taraftan onu eğittim bir taraftan onu uçurdum.

5- Üçüncü kitabınız olan Mayday Mayday Mayday kitabında, havacılık sektöründe yaşanan kazaları ve krizleri resmi verilerden faydalanıp, açıklayarak okuyucular ile buluşturdunuz. İlk iki kitabınızdan farklı olarak, daha çok uçuş psikolojisinin ve tekniğin ağır bastığı bir eser yazmaya sizi yönlendiren neden neydi ? 

Burada bir itirafta bulunmalıyım. Kalbimdeki Kanatlar kitabını okuyan gençlerin büyük çoğunluğu pilot olmaya karar verdi. Ancak bildiğiniz gibi her meslek her bireye uygun değildir. Her meslek için farklı yetenek, beceri, psikoloji, uyum, sorumluluk, disiplin, bilgi, ilgi ve merak olmak üzere çok faktör gerekir. O nedenle mesleğin güzel taraflarını anlatırken uçak kazaları gibi insan ve teknik hatalar nedeniyle insan hayatına dokunan kara sayfalarını da gençlere göstermek istedim. Uçak kazasını sanki siz yapıyor gibi kokpitte yer alan son sözlere kadar yaşatmaya çalıştım. Bunları yaparken de aynı zamanda gençlere uçakların nasıl emniyetli hale geldiğinin hikayesini, uçakta kazaları engelleyen sistemlerin hikayesini, pilotun bu sistemleri nasıl kullandığını ve ekip halinde uçamanın getirdiği ekip kaynak yönetiminin (CRM)  temellerini açıkladım.

Sonuç olarak bir mesleğin tüm yönlerini artı ve eksileri ile tanıtırken pilotluk sevdası ile yola devam eden gençlerimize tecrübelerimi ve bilgilerimi aktarmaya ve ülkemizdeki havacılık kültürünün gelişmesine elimden geldiğince destek olmaya çalıştım.

6- Kitap yazmaya devam etmeyi düşünüyor musunuz ?

Evet halen uçak kazalarından çıkarılan dersler temelinde 4. kitabımı yazmaya devam ediyorum. Gençlerden gelen istekler doğrultusunda havacılık konularını önceliklendirerek kitap yazmaya devam edeceğim. 

Bunun yanı sıra zaman buldukça havacılıkla ilgili dergilerde ve sosyal medyada da yazılar yazmaya devam ediyorum ve etmeye çalışacağım.

Instagram sayfamız üzerinden yapacağımız çekilişte, havacılık tutkunu öğrenci takipçilerimize, Menderes Çakıcı’nın katkılarıyla 8 adet Havada Kalan Sorular, 1 Adet Kalbimdeki Kanatlar, 1 Adet Mayday Mayday Mayday kitabını hediye ediyoruz. Çekiliş detayları için Instagram Sayfamızı takip edebilirsiniz.

Menderes Çakıcı’nın kitaplarına ulaşmak için ;

KitapYurdu

D&R

- Advertisement -

DİĞER HABERLER

Azerbaycan ‘İti Kovan’ Seri Üretimine Geçti

Azerbaycan yeni tip insansız hava araçlarının (İHA) seri üretimine başladı.Azerbaycan Savunma Sanayi...

Öğrenciler Okul Bahçesindeki Uçakta Eğitim Alacak

Aksu Uçak Bakım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin bahçesindeki "Boeing 737-400 Classic" tipi eski yolcu uçağına simülatör eklendi.

ABD’li analistler ; “Avrupa Ülkeleri Hava Savaş Filolarını F-35 ile Desteklemeli”

ABD Avrupa Komutanlığı tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre , KOLOGNE, Almanya - Beşinci nesil F-35 savaş jetine sahip olmayan Avrupa NATO ülkeleri , filolarını gelecekteki...

Ayjet Düşen Uçakla İlgili Açıklama Yaptı

Hezarfen Havaalanı'ndan kalkış yaptıktan sonra Büyükçekmece'de bir araziye düşen eğitim uçağıyla ilgili Ayjet Uçuş Okulu tarafından açıklama yapıldı.Ayjet...