Cumartesi, Eylül 18, 2021
Ana Sayfa HABERLER RAAF Airbus'ı Tercih Etti

RAAF Airbus’ı Tercih Etti

Airbus, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF) A330 Çok Rollü Tanker Taşımacılığı (MRTT) filosu için bir İletişim ve Görev Sistemi modernizasyon yükseltmesi geliştirmek üzere Commonwealth of Australia (CoA) tarafından seçildi.

Hava Kuvvetlerinin yeni operasyonel gereksinimleri kapsamında birlikte çalışabilirlik ihtiyaçlarını karşılayacak olan işin kapsamı, temel olarak yeni ve ek İletişim Yetenekleri ve Gelişmiş Görev Sistemlerini içeren ve onu en son geliştirilmiş A330 MRTT standardına getiren bir güçlendirme paketini kapsayacak.

İki sözleşmeye ayrılan Aşama 1, Airbus’ın tasarım ve sistem geliştirme ve entegrasyonunu Kritik Tasarım İnceleme olgunluk kapısından önce gerçekleştirdiğini görecek. Aşama 2, Airbus’ın tüm filo için modifikasyon kitlerini tamamlayıp tedarik etmeden önce sertifikasyon ve kalifikasyon sürecinde kullanılmak üzere bir prototip KC-30 uçağı (RAAF tarafından A330 MRTT’ye kullanılan isim) kurup teslim ettiğini görecek. Filonun geri kalanına sonradan yapılacak iyileştirme, müşterinin sorumluluğunda olacaktır.

Ayrıca Airbus, mevcut RAAF A330 MRTT Tam Uçuş Simülatörü (FFS), Entegre Prosedürler Eğitimcisi (IPT) ve Uzaktan Havada Yakıt İkmal Operatörü (RARO) Konsol Parçası Görev eğitmenindeki bu yükseltme özelliklerini sağlamak için gerekli veri paketlerini ve desteği sağlayacaktır. (PTT).

Yükseltmenin amacı, RAAF KC-30A filosunu Airbus’ın dünya standartlarında kalite ve yetenek standartlarına getiren ve Avustralya Savunma Kuvvetleri ve müttefikleri için en son birlikte çalışabilirlik gereksinimlerini karşılayan uygun fiyatlı bir çözüm sağlamaktır.

KC-30A MRTT, iki tür havadan havaya yakıt ikmali sistemi ile donatılmıştır: uçağın kuyruğuna monte edilmiş Gelişmiş Yakıt İkmal Bom Sistemi; ve her kanadın altında bir çift tamamen elektrikli yakıt ikmali hortum ve drog podu. Bu sistemler, kokpitte bulunan ve yakıt ikmalini 2D ve 3D ekranlarda görüntüleyebilen bir Havada Yakıt İkmal Operatörü tarafından kontrol ediliyor. KC-30A, 111 tonluk bir yakıt yükü taşıyabilir ve bu yükün bir kısmını diğer KC-30A’lar da dahil olmak üzere uyumlu uçaklara aktarabilir.

Dünya çapında 1700’den fazla uçağın faaliyet gösterdiği başarılı A330-200 ticari uçağına dayanan A330 MRTT, yeni nesil bir tankerin ileri teknolojisini hizmette 200.000’den fazla FH sırasında kaydedilen operasyonel deneyimle birleştiriyor.

DİĞER HABERLER