Çarşamba, Aralık 1, 2021
Ana Sayfa YAZILARIMIZ Uçakta Evcil Hayvan Taşıma : Zorunluluklar ve Kurallar

Uçakta Evcil Hayvan Taşıma : Zorunluluklar ve Kurallar

Kliknite da procitate na srpskom – Sırpça versiyonu için tıklayınız

Evcil hayvanların uçak seyahatlerinde taşınması için belirli zorunluluklar vardır. Evcil hayvanlar ile birlikte seyahat edebilmek ve evcil hayvanların taşınabilmesi için havayolu taşımacılığında belirlenen kuralların zamanında farkında olunması gerekmektedir. Tercih edilen havayolu firmalarının sunduğu koşullar hakkında zamanında bilgi alınması gerekmektedir. Havayolları tarafından belirlenen kurallarda, uçakta uçuş başına evcil hayvan sayısı sınırlı olduğundan, seyahat bilgisini olabildiğince erkenden bildirmek gerekmektedir.

Havayolu seyahatlerinde, köpekler ve kediler aşı belgeleri ve pasaportları ile birlikte kafesler vasıtasıyla kabin içi uçuşa katılabilir. Bu süreçte, evcil hayvanınızın ağırlığı ve büyüklüğü ile bağlantılı kurallar ile birlikte, limitlere uyduğu doğrultuda kabin içi uçuşa izin veriliyor.

Evcil hayvanlar için gerekli olan pasaportun çıkarılması ve antikor titresi seviyesinin belirlenmesi 4 ay kadar sürebilmektedir. Bu, 90 günden büyük tüm evcil hayvanların bir zoonoz hastalığına veyatta kuduz virüsüne karşı aşılanması gerektiği anlamına gelir.

Evcil hayvan pasaportunun alınması ile birlikte, kuduz virüsüne karşı antikor titresi seviyesinin doğrulanması gerekmektedir. Aşılama yapıldıktan 30 gün sonra kan alımı yapılarak teste gönderilmelidir. Yetkili hayvan laboratuvarı 15 gün içerisinde antikor sayısını belirler ve verileri veteriner muayenesine gönderir. Veteriner tarafından 90 gün içinde bir sertifika verilir. 

Bazı ülkeler, uçakta tam güvenlik için bir haşarat sertifikası kurallarını talep edebilmektedir. Bu sebeplerden dolayı, evcil hayvanlar ile birlikte seyahat ederken, uçuşun gerçekleşeceği devletin evraklarını sorgulamak ve gerekli tüm belgelere sahip olmak gerekmektedir. Bu süreç için uçuşlardan önce belgelerin sorgulanması evcil hayvan sahipleri için bir yükümlülüktür. 

Gerekli tüm belgelere ve sağlık sertifikalarına ek olarak, uçuş için hazırlık yapılması gerekmektedir. Hayvanlar, insanlardan daha iyi hislere ve uyaranlara sahiptir ve uçuş sırasında farklı tepkiler verebilirler. Artan stres nedeniyle, ölümler görülmektedir ve hızlı, gürültülü nefes alımı görülebilir. Bu süreçte, uçuşlardan hemen önce stres ve endişeden kaçınmak için hayvanları orta derecede sakinleştirmek gerekebilir. Uçuştan 8-12 saat öncesine kadar yemek dozunun azaltılması da tavsiye edilir. Gerekirse antiemetik bazlı bulantı önleyici ilaçlar verilebilir.

Uçuşlarda gerekli bu zorunluluklar, evcil hayvanlarımızın uçakta güvenli ve konforlu bir ulaşım sağlayabilmesi nedeniyle vardır. Verilen ipuçları ile birlikte alacağınız önlemlerle, huzur içinde seyahat edebilecek, planlarınız için evcil hayvanlarınızı evde bırakmak zorunda kalmayacaksınız. 

Hezarfen.com olarak ihtiyacınız olan bilgiler konusunda size yardımcı olabileceğimizi umuyoruz. 

Dr.vet.med. Uros Vasiljevic

DİĞER HABERLER